Ekonomi

Fed faiz indirimi beklentileri güçleniyor

ABD’de resesyon endişeleri devam ediyor.

Fed’in referans olarak kabul ettiği kısa vadeli tahvil piyasası verim eğrisi yeni taban seviyeleri gördü ve merkez bankasının ekonomik aktiviteyi canlandırmak için yakında faiz oranlarını düşürmesi gerekeceği olasılığını artırdı.

Fed’in yaptığı araştırmaya göre ekonomideki daralmanın en sağlam göstergelerinden biri “yakın vadeli vadeli getiri farkı” olarak adlandırılan gösterge.

Bu gösterge, 18 ay sonrası için fiyatlanan üç aylık ABD Hazine tahvil faizi ile ortadaki mevcut üç aylık ABD tahvil faizi arasındaki farkı gösteriyor.

Kasım ayından bu yana negatif olan bu verim açığı, bu hafta yeni taban seviyeleri gördükten sonra dün yaklaşık -170 baz puanla prestij seviyesindeydi.

Fed Lideri Jerome Powell geçen yıl 18 aylık ABD Hazine verim eğrisinin olası bir resesyon için en güvenli uyarı sistemi olduğunu söylemişti.

MAYIS AYINDA 25 TABAN PUAN ARTIŞI BEKLENİYOR

Öte yandan, son günlerde ABD’de açıklanan zayıf ekonomik veriler, Fed’in agresif para politikasının olumsuz etkilerinin görülmeye başladığına ve resesyona neden olabileceğine işaret ediyor.

Piyasalar, Fed’in Mayıs ayında yüzde 53 olasılıkla faiz oranlarını 25 baz puan artıracağını ve yıl sonuna kadar faiz oranlarını düşüreceğini fiyatlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu