Ekonomi

İstanbul’da Şişe Su Fiyatları Yüzde 100 Arttı

İstanbul’da 19 litrelik şişe su fiyatları son bir yılda yüzde 100’ün üzerinde arttı. 1 bardak suyun fiyatı ortalamada 1 lirayı geçiyor.

Akaryakıt, kira, elektrik, personel fiyatları gibi maliyetlerdeki artış su fiyatlarına da yansıdı. Geçtiğimiz yılın ocak ayında İstanbul’da 19 litrelik şişe suyu fiyatları 30-40 lira civarında iken şu anda 75-100 lira arasında satılıyor. 1,5 litre ve 5 litre su hacimleri de aynı oranda arttı. Su satıcıları genellikle maliyet artışlarından şikayetçiydi. Satıcılar, fiyatlardaki artışın tüketicilerin su arıtma sistemlerine geçişini hızlandırdığını belirtti.

Su fiyatlarındaki artışa ilişkin açıklama yapan su dağıtım şirketi yetkilisi Ünsal Akpolat, “19 litre suyu 75 TL’ye satıyoruz. Başka bir marka 19 litre suyu da 85 TL’ye satıyoruz. Akaryakıt fiyatları arttı, çalışanların maaşları arttı” dedi. Kira fiyatlarımız ve ulaşım fiyatlarımız da artıyor.” “Geçen sene 35-40 liraya satıyorduk. Artan fiyatlara vatandaşlar da tepki gösteriyor, bazılarında arıtma cihazı takılmış. Bu da satışlarımıza düşüş olarak yansıyor. Yarım litre suyu 5 liraya satıyoruz. Bardak olarak hesaplarsak 1 bardak suyun fiyatı 1 lirayı geçiyor” dedi.

Sinan Öcal isimli satıcı ise, “Pandemi sonrası fiyat artışları devam ediyor. Kira ücretlerimiz yüzde 100’ün üzerinde arttı. Asgari ücret arttı, akaryakıt fiyatları arttı, bu artışlar su fiyatlarına da yansıyor. 19 litre şişe su 1 ay önce son artışla birlikte 77 liraydı.” “Birlikte 92 liraya çıktı. Bir yıl içinde artış yüzde 100’ü aştı” dedi.

“Fiyatlar sürekli değişiyor”

Fiyatlardaki artıştan şikayetçi olan Nedret Yener isimli vatandaş, “2 kişi suyu 5 litrelik pet şişeyle alıyoruz. Fiyatlar sürekli değiştiği için fiyatını söyleyemiyorum. Aldığım suyu sadece içmek için kullanıyoruz. Kullanıyoruz.” Yemek ve çay için yıllanmış su. Arıtmayı denedik ama tadını beğenmedik. Satılan su, “Doğal kaynak suyu mu, değil mi bilmiyoruz. Satılan suyun doğal kaynak suyu olduğunu da düşünmüyorum” dedi. – İSTANBUL

meric-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu