Haber

ABD, Papua Yeni Gine ile savunma işbirliği anlaşması imzalayacak

ABD, Pasifik’teki askeri varlığını artırmak için Papua Yeni Gine ile bir savunma işbirliği anlaşması yapacak.

CNN’in haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ABD-Papua Yeni Gine’nin başkenti Port Moresby’ye yapacağı ziyarette savunma işbirliği muhtırası imzalayacak. Pasifik Tepesi.

Söz konusu anlaşma ile ABD, Papua Yeni Gine’deki askeri tesislere erişimini genişletmeyi ve Güney Pasifik’teki güvenlik bağlarını güçlendirmeyi hedefliyor.

Papua Yeni Gine hükümeti tarafından yapılan açıklamada, söz konusu anlaşmanın küresel güvenlik endişelerinin arttığı bir dönemde ulusal savunma altyapısı ve kapasitesinin geliştirilmesi için bir fırsat olarak değerlendirildiği belirtildi.

Papua Yeni Gine’nin düşmanı olmadığını ancak yine de her türlü tehdide karşı hazırlıklı olması gerektiğine dikkati çekerek, “Bu anlaşma jeopolitik değil, ülkenin savunma kapasitesini geliştirme ihtiyacıyla ilgili. Çünkü sınır çatışmaları kaçınılmaz. gelecekte.” ifadesi yer aldı.

Papua Yeni Gine Üniversitesi Lowy Enstitüsü Pasifik Araştırmacısı Maholopa Laveil de Papua Yeni Gine’nin ABD ile savunma anlaşması imzalamasının Pasifik’in geri kalanı için önemli mesajlar içerdiğini belirterek, “ABD’nin yanında yer alan ülkeler Çin’in nüfuzunu sınırlama girişimlerinde bölgede büyük kazanımlar elde edeceğiz.” ‘ o önerdi.

Laveil, bu ülkelerin Çin tehdidine karşı gelişmek için ABD’den daha fazla yardım isteyebileceklerini belirtti.

Biden’ın ziyareti iptal edildi

ABD Başkanı Joe Biden bu yıl Solomon Adaları ve Tonga’da büyükelçilikler açarken, Eylül 2022’de ilk kez “ABD-Pasifik Ada Ülkeleri Zirvesi” Washington’da yapıldı. Tepenin ardından 11 maddelik “ABD-Pasifik Ortaklığı” Beyannamesi” imzalandı.

Biden’ın bu yıl yapmayı planladığı Papua Yeni Gine ve Avustralya ziyaretleri, ABD’de devam eden “borç tavanı müzakereleri” nedeniyle iptal edildi.

Görevdeki bir ABD başkanının Papua Yeni Gine’ye yapacağı ilk ziyaretin iptal edilmesi, “Washington’un Çin tehdidine karşı bölge ülkeleriyle ilişkilerini artırma çabalarını vuracağı” yorumlarına yol açtı.

Blinken, Biden’ı temsilen Papua Yeni Gine’deki zirveye katılırken, Sidney’deki Quad toplantısı iptal edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu