Ekonomi

Fed üyelerinden temkinli açıklamalar

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinden para politikasının geleceğine ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, ekonominin oldukça dirençli göründüğünü ve faiz indirimi öncesinde bilgilerin değerlendirilmesi için zaman ayrılabileceğini belirtti. Kashkari, piyasa beklentilerinin aksine Fed’in bu yıl sadece 2-3 kez faiz indirimi yapmasını beklediğini söyledi. Enflasyon verilerinin olumlu olduğunu söyleyen Kashkari’nin bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) oy hakkı bulunmuyor.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Adriana Kugler, enflasyon ve işgücü piyasalarındaki soğumanın faiz indirimini uygun hale getirebileceğini belirtti. Kugler, enflasyondaki düşüşün yavaşlaması halinde siyasi faiz oranının daha uzun süre sabit tutulmasının uygun olabileceğini kaydetti. Enflasyonun düşmeye devam edeceği konusunda iyimser olduğunu belirten Kugler, kalıcı fiyat baskılarının azalacağını kaydetti.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin de enflasyonun üstesinden gelmek için sabır gerektiğine dikkat çekerek, daha fazla enflasyon baskısının gelip gelmeyeceğine dair öngörünün devam ettiğinin altını çizdi. Barkin, Fed’in faiz oranlarını düşürme konusunda hızlı olmamasının yeterince iyi olduğunu söyledi. Belirsizliklere dikkat çeken Barkın, faiz oranlarına odaklanmak ve ekonomiye daha fazla güven duymak istediğini belirtti.

Boston Fed Başkanı Susan Collins, faiz indirimini desteklemeden önce daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, yıl sonundan önce para politikasını gevşetmeye başlamanın uygun olacağını belirtti.

haber-keban.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu